Tulipány patria k najkrajším na jar kvitnúcim okrasným rastlinám. Ozdobia záhrady, predzáhradky, dvory, aj balkóny a terasy, ak sú vysadené v črepníkoch.

 

tulipanyuvod

 

Názov „tulipán“ je odvodený od slova „tulbend“ alebo perzského „toliban“ čiže turban. Kvety tulipánov sa na turban aj ponášajú. Málo je známe, že pôvodnou domovinou tulipánov je Ázia. Kedysi dávno rástli plané druhy tulipánov v obrovskom množstve v Himalájach, konkrétne na úpätí pohoria Tian Shan. Pravdepodobne v 15. storočí, sa tulipány dostali na turecký sultánsky dvor. Aj dnes ak na jar zavítate napríklad do Istanbulu, uvidíte parky plné nádherne rozkvitnutých tulipánov.


Do Európy sa dostali tulipány, konkrétne ich cibuľky, niekedy v 16. storočí. Boli darom ktorý zaslal veľvyslanec Ferdinanda I. z vtedajšieho Carihradu do Viedne. Prvé tulipánové cibule rozkvitli v Európe údajne práve v rakúskej metropole. Až neskôr sa spolu s vedcami, konkrétne s profesorom Clusiusom z Viedne, dostali do Holandska. Holandské univerzitné mesto Leiden a jeho slávna botanická záhrada je oficiálne pokladaná za štartovaciu čiaru pestovania tulipánov v Európe. Tu sa začalo aj s ich šľachtením. Hoci sa dostali z Holandska aj ďalej, nikde nemali tak veľa obdivovateľov.

 

tulipany3

 

Cibuľka ako majetok


Šľachtenie tulipánov prekvitalo v Holandsku hlavne v 17. storočí. V tomto období pribudlo aj najviac profesionálnych pestovateľov tulipánov. Predstavené boli v tejto dobe prvé atraktívne ponukové katalógy zamerané na tulipánové cibuľky. Postupne sa aj ceny cibúľ vyšplhali veľmi vysoko a nemohol si ich dovoliť hocikto. S cibuľami neskôr obchodovali nielen šikovní záhradníci a šľachtitelia, ale aj rôzni obchodníci a bohatí ľudia. Vlastniť zbierku pestrofarebných tulipánov bolo na tú dobu prestížne. Neraz ľudia investovali všetko čo mali, len preto, aby získali tulipány.


Krásne kvety aj listy


Tulipány majú rozhodne čo ponúknuť. Ich kvety môžu byť menšie, väčšie, jednoduché, poloplné aj plné – tie sú mimoriadne pôvabné. Na jednej stonke ich dokonca môže byť viac. Kvety môžu byť zvončekovité až lievikovité, majú 6 okvetných lístkov, na vrchole čiastočne zahrotené alebo zaoblené. Obvykle príjemne voňajú. V poslednej dobe sa objavujú aj kultivary, ktoré pútajú nielen kvetmi ale aj svojimi listami. Tie môžu byť panašované, napríklad bielo zelené.

 

tulipany4

 


Celá rastlina môže byť nízka alebo naopak vyššia a mohutnejšia. Tulipány rozkvitajú už začiatkom apríla a kvitnú ešte aj v máji. K najskoršie kvitnúcim patria botanické tulipány, ktoré aktuálne patria k viac žiadaným. Majú síce menšie kvety, ale na každej rastline je ich viac. Farebnosť kvetov tulipánov je mimoriadne rozmanitá a siaha od bielej po takmer čiernu. Netradične pôsobia tulipány zeleno biele, prípadne viacfarebné.


Rozdelenie kvôli prehľadnosti


Tulipánov je ohromné množstvo druhov a aj kultivarov. Rozdeľujú sa do skupín a tried. Rozoznávame tulipány skoré, stredne skoré, neskoré. Najviac tried nájdete medzi neskorými tulipánmi (Darwinove, Ľaliokveté, Rembrandtove, Papagájovité, Pivonkovité, Kaufmannove a Fosterove hybridy, Greigove hybridy a ďalšie).

 

tullipany2

 

Tulipány obľubujú v záhradách slnečné miesto s priepustnou a nie príliš ľahkou pôdou. Cibule sa vysádzajú vždy na jeseň, ideálne do menších a väčších skupiniek, nikdy nie jednotlivo pretože by v čase kvitnutia nevynikli. Predpestované rastliny v črepníkoch si však môžete vysadiť priamo na záhon aj počas jarných mesiacov.

Raz za 2-3 roky treba cibule tulipánov začiatkom leta z pôdy vybrať a na jeseň opäť vysadiť. Pestovanie tulipánov nie je zložité. Skoro na jar treba pučiacim rastlinám dopriať vlahu a počas kvitnutia a tiež tesne po ňom ich prihnojiť hnojivom na cibuľoviny. Po odkvitnutí je potrebné odstrániť zvyšky kvetov a listy nechať na rastline až pokým nezaschnú. Ešte zelené listy sa odrezávať nesmú, žiaľ často sa to robieva. 

Tulipány vyniknú samostatne, alebo v kombinácii s kvitnúcimi dvojročnými rastlinami, nezábudkami, semodkráskami a sirôtkami. Nádherné je ich spojenie s kvitnúcou srdcovkou alebo mliečnikmi.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It